Basından,  Sıcak Sıcak

ELMALARI NASIL TOPLARSIN / NİHAN BORA SAPMAZ / İYİ KİTAP (ARALIK 2019)

İYİ KİTAP- ARALIK- 2019- SAYI: 119

Nihan Bora Sapmaz

 

 

ELMALARI NASIL TOPLARSIN?

 

Hayalleri süsleyen elmalar ve paylaşmanın güzelliği

Devasa bir elma ağacı ve bu kıpkırmızı elmaların hayalini kuran hayvanlar… İyi ki paylaşmak var!

Bir kitapta sözcüklerin olmasına alışkınız ama anlatılan hikâyenin sadece resimlerden oluşmasına, belli bir yaş grubu kitaplarının dışında çok da alışkın değiliz. Kapağında “Bu bir sessiz kitaptır” yazan Elmaları Nasıl Toplarsın?, bu nedenle ilgimizi çekiyor.

Kitap bir uzay boşluğuyla açılıyor, her bir resim karesinde önce dünyaya, sonra yemyeşil bir alana, sonra da heybetli mi heybetli elma ağacına yaklaşıp orada duruyoruz. Ağacın yemyeşil yaprakları arasında parlayan kıpkırmızı elmalar… Onlarca hayvanın hayali ise bu elmalara sahip olabilmek. Elmalara ulaşmak için her birinin farklı bir fikri var; tilki vince binerim diyor; fil, hortumunu uzatmayı planlıyor; kurbağa, zıplayarak elmalara erişebileceğini düşünüyor; kirpinin yaratıcı fikri ise uçan balonlara binmek; kaplumbağa, ağaca tırmanarak elmaları alabileceğini tasarlıyor; pandanın planı ise uçan balona binmek ve ağacın tepesine konmak…

Hiçbirinin planı tasarladığı gibi gitmiyor. Hâlbuki hayal ederken ne kadar da kolaydı her şey… Hepsi hüsranla sonuçlanıyor. Tıpkı hayatta planladığımız her şeyin yolunda gitmeyeceği gibi… Ama yine de onlar pes etmiyor.

Bir gece geçiyor, hayaller baki, elmalar zihinde uçuşuyor… Ertesi gün, aynı motivasyon ve heyecanla ağacın yanına gidiyorlar ama bir de ne görsünler! Ağaçta bir tane bile elma kalmamış! Bir maymun, onlar için tüm elmaları toplamış, bir sepete koymuş. Hepsi neşeleniyor ve tüm ekip çimlere yayılıp elmaları afiyetle yemeye başlıyor. Paylaşmanın güzelliğiyle karşı karşıyayız.

Bu sessiz kitabın fikrini bulan ve kurguyu oluşturan iki deneyimli isim var karşımızda: Aytül Akal ve Mavisel Yener. Akal ve Yener, sözcükleri kullanmadan bir kitap tasarlamışlar ve bu fikir, Ece Zeber’in çizimleriyle hayat bulmuş. Sözcüklerin gücünü elbette yadsıyamayız ama bazen sadece renk ve çizimle de ne kadar da etkileyici bir kitap yazılabileceğini anlıyoruz bu kitapla.

 

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.