Basından,  Sıcak Sıcak

ATATÜRK’LE BİRLİKTE DÜŞÜNMEK / İZ GAZETE / KİTAP ADASI / AHMET GÜNBAŞ (4 OCAK 2021)

Yöntem ve üslup çok önemlidir her yazar için. Hele konu ‘çocuk edebiyatı’ olunca misliyle önemlidir.

Mavisel Yener, bu işin ustalarından… Çocukla çocuk olması iyi beceriyor doğrusu. Eninde sonunda yerleşik algıyı değiştirecek bir üslup farklılığı yaratıyor.

Sözü, Atatürk’le Birlikte Düşünelim* adlı kitaba getirmek istiyorum:

Öncelikle kitap boyunca süren görsel şölen harika!.. Hepsi birbirinden değerli görsellik içine özenle yerleştirilmiş metinlerle -geçmişten geleceğe- tarihsel bir geziye çıkıyoruz sanki.

Büyük önderimizin yaşamı kare kare geçiyor gözlerimiz önünden. Çocukluğundan okul yıllarına, Kurtuluş Savaşı’ndan devrimlere, ilkelerinden ölümünden sonraki yankılara değin özlü ve varsıl bir toplam birikiyor önümüzde.

Dersimizin adı “Atatürk” kısacası! Atatürk her yanıyla karşımızda! Bir sınıfta gibiyiz. Onu tanımlamaya çalışan seçkin okuma parçaları giriyor sıraya. Kapıyı şiirle açmak ne güzel! (Bu arada bir şiirimle onurlandığımı belirteyim). Birlikte öğrenme ve paylaşım süreci bu. Onca çıkarsama sonrasında; “Hayal Kuralım, Araştıralım, Yazalım, Hatırlayalım, Okuyalım, Düşünelim, Senaryo Tasarısı, Çizelim,  Ölçelim, Doğrusunu İşaretleyelim, Bulalım, Tasarlayalım, Kes-Yapıştır-Boya, Tanıtalım, Tartışalım, vs.” gibi küçük okurları yoklayan ana başlıklar giriyor araya.

Bu ufuk açıcı kitabın ışığı altında verdiğiniz derli toplu yanıtlar, hiç kuşkusuz ki sizi Atatürk okulundan mezun edecektir.

Bir yanıyla ilgili çekici bir ders kitabı niteliği taşıyan Atatürk’le Birlikte Düşünelim yapıtı, sonsözü çocuklara bırakıyor. Bu da bize ister istemez Atatürk’ün-çocuklarla ilişkisinin ciddiyetini gündeme getiriyor. Böylece “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir,” sözünün değerini daha iyi anlıyoruz.

Bu arada ağır başlı bir dipnot gibi geçen bir bilgi var ki hayli dikkatimi çekti:

23 Nisan 1920’de açılan TBBM’ye Canik milletvekili olarak katılan Şükrü Bey, Mavisel Yener’in büyük dedesiymiş meğer! Büyük dedeyle torun aynı çizgide buluşmuş oluyorlar içtenlikle.

Atatürk’le birlikte düşünme sürecinde, yolumuzu gözleyen yığınla ayrıntı var daha!

 

*Atatürk’le Birlikte Öğrenelim – Mavisel Yener, Tudem Yayınları, 1.basım, Kasım 2020

Paylaş:

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.