Basından,  Sıcak Sıcak

ZAMANDA YOLCULUĞA BEKLENİYORSUNUZ / YUNUS BEKİR YURDAKUL / YENİGÜN (18 KASIM 2022)

Gezmek, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak ne güzeldir! Ya bugün artık var olmayan, dolayısıyla gidemeyeceğimiz yerler? Onları da edebiyat tanıtır bize… Tutar elimizden, nereye istersek oraya… Yedi kıtadan 35 efsaneyle ilginç bir yolculuğa bekliyor sizi Mavisel Yener… Kitaptan tadımlık bir bölüm:

“Çok eski zamanlarda, büyük bir imparatorluk kuran İnkalar kendilerine, ‘Güneşin Çocukları’ adını vermişler. ‘Gökyüzünün yüreği’ dedikleri güneş, onlar için çok değerliymiş. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, denizler, dağlar, taşlar henüz yokken sadece ve tek başına güneşin var olduğuna inanırlarmış. Törenler, bayramlar, hasatlar güneşin hareketlerine göre yapılırmış. Onun doğduğu yerde efsanevi bilgeler şehrinin olduğunu düşünürlermiş.

“İnka ordusunun başındaki Yupangui de herkes gibi her sabah güneşi selamlarmış. Gün doğmadan uyanır, güneşin ilk ışıklarının en güzel göründüğü su kaynağının yanına gidermiş. Önce su kabağından yapılmış tastan su içer, sonra ülkesinin zorbalardan korunması, dirlik, düzen ve buraya özgü sevimli, cana yakın, şaşılası lama sürülerinin esenliği için dileklerde bulunur, güneşe yüzünü döner, teşekkür edermiş. Uykulu gözleri ancak böyle kendine gelirmiş, tomurcuklanırmış günü.

“Yine böyle bir sabah, tasını suyla doldurmuş içmek üzereyken, suda bir görüntü belirmiş. Bu, görkemli bir Kızılderilinin görüntüsüymüş. Yupangui’nin gözleri şaşkınlıktan kocaman açılmış.”

Dünya Efsanelerinin Peşinde, Mavisel Yener, Resimler: Cem Kızıltuğ, efsane, Doğan Çocuk, 2022, İstanbul, s.25-26

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.