Kitaplar,  Çocuk,  İlk Gençlik,  İlkokul 4. Sınıf,  Öne Çıkanlar,  Ortaokul 1. Sınıf,  Ortaokul 2. Sınıf,  Son Çıkanlar,  Tudem Yayınevi

AKLIMDA TUHAF SORULAR [Çocuklar için Denemeler]

Aklında tuhaf soruları bulunan çocuklar için delidolu ciddilik vakti!

Mavisel Yener’in, sözcükleri uykudan uyandırıp onları keyifli bir düşünme oyununda buluşturduğu Aklımda Tuhaf Sorular; hayata dair merak uyandırıcı, sorgulatan, felsefi yönü ağır basan konuları odağına alan bir denemeler toplamı.

Denemenin özgür bir yazı türü olduğunu göstermek amacıyla hazırlanan kitap, çocukları türün incelikleriyle tanıştırmakla kalmıyor aynı zamanda deneme yazmak ve başka denemeler okumak için de heveslendiriyor.

Yazarın denemelerinde gündeme getirdiği sorular genç zihinleri önyargılardan uzaklaştırıp, ”Acaba”, ”Belki”, ”Şöyle de olabilir” gibi değişik düşüncelere yönlendirirken; içlerindeki araştırmacı ruhu da açığa çıkarıyor.

 İnsanlarla sümüklü böceklerin ortak yanı nedir?

Sanal dünyanın bize sunduğu bilgiler ne kadar güvenli?

İçinde yaşadığımız yüzyılın baskın bir kokusu var mı?

Kalemlerle insanları birbirinden ayıran en önemli özellik ne?

İsimlerimiz midir bizi biz yapan?

Sahi, ne zaman gerçek ihtiyaç ile sahte ihtiyacı ayırt edemeyecek kadar düşünce yoksunu olduk biz?

Eyvah, yoksa son yıllardaki espriler çabuk mu bayatlıyor?

Aklımızdaki ve aklınızdaki nice ”tuhaf” soruya açıklık getiren bu delidolu kitap; yaşama sanatından bilim ve teknolojiye, dil bilincinden hayvanlar âlemine uzanarak içinde yaşadığımız dünyaya dair gündemin ve güncelin nabzını tutan paylaşımlarda bulunuyor.

Deneme türünün kendilerine çok benzediğini fark eden çocuklar, Mavisel Yener’in incelikli gülmece üslubundan aldıkları cesaretle, özgürce ”deneyebilmenin” tadına varıyor; duygu ve düşüncelerini sözcüklerle ifade edebilmenin getirdiği rahatlama hissiyle soru sormanın sınırsızlığını keşfediyor.

Kim demiş deneme ciddi bir yazı türüdür diye? Yazının efendilerinden Nermi Uygur’a göre deneme ”Delidolu ciddilik,” demek. Eh, zaten kim sevmez ki delidolu ciddilikleri?..

Okuma Sevgisi, Kendini Tanıma, Keşifler, Araştırmacılık, Takım Ruhu, Cesaret, Sabır, Kararlılık, Okuma Sevgisi

Yazan: Mavisel Yener

Resimleyen: Kaan Kayhan Atik

Yayıncı: Tudem Yayınevi

Sayfa Sayısı: 80

Yayın Yılı: 2023

Sınıflar: İlkokul 4. Sınıf, Ortaokul 1. Sınıf, Ortaokul 2. Sınıf

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.