Kitaplar,  İlk Gençlik,  Ortaokul 1. Sınıf,  Ortaokul 2. Sınıf,  Ortaokul 3. Sınıf,  Ortaokul 4. Sınıf,  Roman,  Son Çıkanlar,  Tudem Yayınevi

GİZLİ GEÇİTLERİ BULMANIN YOLLARI

Belleklerde iz bırakan modern klasiklerden olan Mavi Zamanlar’ın soluğunu bir adım öteye taşıyan, yirmi yıl sonra gelen bir devam kitabı.

Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları, İzmir’in şah damarından beslenen kurmaca bir roman olmanın ötesinde, bilimkurgusal, gizem dolu bir başyapıt.  Mavi Zamanlar kitabının devamını bekleyenler için büyük bir sürpriz.

Okurlar sayfalarda dolaşırken eski bir arkadaşla rastlaşmış gibi olacak. Dolunaylı bir gecede bir araya gelen Dolunay Masalcıları’nın efsanelerden, mağara resimlerinden, tarih öncesi yontulardan öğrendikleri gizli geçitleri, gelecek nesillere aktarmak için Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları kitabını yazmaya nasıl karar verdiklerini merak ediyor musunuz?

1974, 2035 ve 2185’de geçen üç bölümden oluşan roman, geçmiş, şimdi ve gelecek arasında bağ kuruyor. Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Agora kalıntıları, Kızlarağası Hanı, Saat Kulesi nelerin tanığıdır? Meksika’nın yüksek yaylalarındaki Aztek Diyarı ile İzmir’in nasıl bir bağlantısı var?

Arkeoloji ve topografya biliminin kalıplarına yeni bir bakış getiren, sıra dışı çalışmalarıyla tanınan, İzmir’in sevilen simalarından, genç arkeolog Tılsım Akasya’nın kaybolmasının ardında yatan gerçekler neler?  “Yeni nesil” dolunay masalcısı kim? Perisu’ya gelen şifreli e-postalarda ne var? Pirene Dağları’ndaki, güvenlik seviyesi yüksek gizli tesiste neler oluyor? Gelecek yüzyılda insanlığı neler bekliyor?

Nefes nefese okunacak bu roman, çok çok uzaklardaki başka yaşantılarla yolumuzun kesiştiğini fark ettiriyor, kültürlerarası bağ kuruyor.

Arkeoloji, Dünya Tarihi, Şehir Keşifleri, Geçmişin İzleri, Tarihi Eserler, Gelecek Tahminleri, Geleceği Tasarlamak, Toplumsal Dönüşüm, Gezginler

Yazan: Mavisel Yener

Resimleyen: Zeynep Özatalay

İç Mekan Fotoğrafları: Birol Üzmez

Yayıncı: Tudem Yayınevi

Sayfa Sayısı: 160

Yayın Yılı: 2023

Sınıflar: Ortaokul 5. Sınıf, Ortaokul 6. Sınıf, Ortaokul 7. Sınıf, Ortaokul 8. Sınıf

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.