Kitaplar,  Çocuk,  Doğan Egmont,  İlkokul 4. Sınıf,  Öne Çıkanlar,  Ortaokul 1. Sınıf,  Roman,  Son Çıkanlar

MUSTAFA KEMAL’LE YOLCULUK

   

Cumhuriyet tarihimizin az bilinen bir yolculuğuna davetlisiniz. “Gemilerin yaşamı insanlarınkine benzer. Onlar da bu evrende geçici birer yolcudur; isimleri vardır, özlenirler, fırtınalara direnirler, bazen yollarını kaybeder, güvenli limanı bulunca sığınırlar, kimi zaman unutulup gider, kimi zaman da tarihe geçerler.” Takvimler 12 Haziran 1926’yı gösterirken Gazi Mustafa Kemal’in emriyle Karadeniz Vapuru İstanbul’dan heyecanla yola çıktı. Vapurda o günlerin Türkiye’sinden sanatçılar, öğretmenler, basın temsilcileri ve devlet adamları vardı. Vapurun en özel konuğu ise 10 yaşındaki Sedat’tı. Sedat yolculuk boyunca devrimlerimizi anlayacak, ülkemizi geleceğe taşımanın önemini kavrayacaktı. Usta yazar Mavisel Yener’in titiz bir çalışmayla kaleme aldığı bu kitap, Ahmet Uzun’un resimleriyle bir araya gelerek cumhuriyetimizin temel ilkelerini ve kıymetini vurguluyor.

Kitabın Önsözü:

Bu romanın yazılış hikâyesi meğer ben sekiz yaşımdayken başlamış. Duvardaki çerçevede duran o siyah beyaz fotoğraf dikkatimi çektiğinde piyano öğretmenimin parmakları tuşlarda dans ediyor, ezgiler odayı dolduruyordu. Öğretmenim fotoğrafa odaklanıp dersten uzaklaştığımı fark etmişti. Fotoğraftakilerin dedesi ve dedesinin arkadaşları olduğunu söylemiş, Mustafa Kemal’in teşvikiyle çıkılan bir vapur yolculuğu sırasında çekildiğinden bahsetmişti. Sonraki derslerde bu kareyle ilgili pek çok soru sorduğumu hatırlıyorum. O fotoğrafın belleğimin raflarına yerleştiğini bilemezdim elbette.

Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla bir roman yazmaya karar verdiğimde Millî Mücadele, devrimler ve Mustafa Kemal’le ilgili yıllardır yaptığım okumaları zihnimin süzgecinden geçirdim. Cumhuriyet’in neler başardığını göstermesi açısından, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyayla ilk kez tanıştırılışı çok önemliydi. Bu nedenle, Cumhuriyet tarihimizin az bilinen bir yolculuğuna odaklanmaya karar verdim. Aralarında öğretmen, sanatçı ve gazetecilerin de bulunduğu 285 kişi, Mustafa Kemal’in önerisiyle Avrupa’nın önemli limanlarını Karadeniz Vapuru’yla dolaşarak, genç Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıtmıştı. Bu yolculuğu derinlemesine araştırıp okumalar yaptıkça heyecanım arttı. Karadeniz Vapuru’nun gittiği ülkelerden pek çoğunu gördüğümü fark ettim. Görmediklerimi de keşfetmek, anlamak ve anlatabilmek için Karadeniz Vapuru’nun izinde yurtdışı yolculuklarına çıktım. Yolculuğumun Almanya ayağında inanılmaz bir şey oldu. Sekiz yaşımda gördüğüm o fotoğraf zamanın sınavından geçip belleğimin raflarından sıçrayıverdi. Türkiye’ye dönünce CSO piyanistlerinden olan öğretmenim Ayşe Ediz’i aradım. Anımsadıklarım doğruydu. Ayşe Ediz bana arşivini açtı, kitapta yer alan fotoğrafları kullanmam için izin verdi.

Bu kitap elbette bir tarih kitabı değildir. Bununla birlikte gerçek olayların romanıdır, çoğu kişi de gerçektir. O zamanlar soyadı kanunu henüz çıkmadığından romanda yalnızca ilk adıyla hitap edilen bu gerçek kişilerin soyadlarını kitabın sonunda bulacaksınız.

Bu romanda Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyayla tanıştırılışının yanı sıra o yıllarda pek az bilinen bir halkla ilişkiler (PR) yönteminin uygulanışına, sanat, sanatçı ve bilime değer verilişine, kadın ile çocuk haklarının hayata geçirilişine ve bir Cumhuriyet çocuğunun sanatçı olarak yetiştirilme serüvenine tanık olacaksınız.

Bu kitabı yazarken Karadeniz Vapuru aracılığıyla dev bir Cumhuriyet yolculuğuna çıktım; limanlara kalemimle demir attım. Umarım okurlarım da bu yolculuğun tadını çıkarır, umuda yelken açar, tarihlerini, kahramanlarını, sanatçılarını tanıyıp ilham alır.

Bana her zaman koşulsuz destek veren eşim Aydın Yener’e, ilk okumaları yapan kızlarım Yasemin ve Ihlara’ya, kitabın tüm ayrıntıları üzerinde usanmadan, özenle çalışan editörüm Keriman Güldiken’e, illüstrasyonlarıyla hikâyeyi canlandıran Ahmet Uzun’a, projeyi okurla buluşturan Doğan Çocuk Yayınları ailesine ve bana arşivini açan kıymetli sanatçımız Ayşe Ediz’e teşekkür ederim.

 

Gazi Mustafa Kemal, Atatürk, Cumhuriyet, Tarih, Devrimler, Müzik sevgisi, Yolculuk, Keşfetmek.

 

 

Yazan: Mavisel Yener

Resimleyen: Ahmet Uzun

Yayıncı: Doğan Çocuk

Sayfa Sayısı: 192

Yayın Yılı: 2023

Sınıflar: 10 yaş ve üzeri

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.