Kitaplar,  Çocuk,  İlkokul 2. Sınıf,  İlkokul 3. Sınıf,  İlkokul 4. Sınıf,  Öne Çıkanlar,  Roman,  Son Çıkanlar,  Tudem Yayınevi

BREMEN MIZIKACILARI (Klasikler)- Sen de Oku Serisi

   

Bremen Mızıkacıları’na “SEN de OKU” dokunuşu…

Mavisel Yener, Grimm Kardeşler’in hayatı, müziği ve dostluğu coşkuyla kutladıkları Bremen Mızıkacıları adlı eşsiz klasiğini ritmik bir dille, şiir formunda yeniden anlatıyor.

Demet Özdemir’in kartpostalları aratmayan resimleri eşliğinde “SEN de OKU Klasikler” koleksiyonundaki yerini alan kitap, mutluluğa giden yolun geçmişi geride bırakmaktan ve yeni başlangıçlara doğru cesurca adım atmaktan geçtiğini hatırlatıyor.

İnsanların “acımasız” dünyasına hayvanların gözünden bakmamızı sağlayan bu hiç eskimeyen fabl, ortak akılla ve birlikte çalışarak her engelin aşılabileceğinin altını çiziyor.

Eşek, köpek, kedi ve horoz…

Ruhları genç, bedenleri yaşlı kader ortakları…

Gözden düşüp de yerlerine yurtlarına sığamayınca, kendi umut masallarının kahramanı olmakta bulurlar çareyi.

La. Si. Do. Re.

Kâh gülüp kâh şarkı söyleyerek notaların izinde tutarlar Bremen’in yolunu. Hüzünleri geride bırakıp dostlukla birbirlerine sarılan dört yoldaş, kafa kafaya verip alırlar Bremen Mızıkacıları adını. Ortak hayallerini pusula yapıp dere tepe düz giderler. Yol biter, Bremen görünmez. Yorgun, bitkin uykunun kollarına teslim olacakken, karanlığın kalbinde beliren ince bir ışık seyrini değiştirir maceralarının. Ufukta gizemli bir ev, üstünde hırçın notalarla yükselen şarkı bulutları vardır. Derken büyük bir gümbürtü, görmeye değer bir cümbüş! Sonrasında ise akıllara zarar bir canavar tarafından bozguna uğratılan kötü kalpli hırsızlar…

Dört kafadarın ömürleri boyunca sırtladıkları ağır yükün masalını anlatan Bremen Mızıkacıları, hayatın anlamını sevgi ve dostlukta arayarak okurları şiirlerle, şarkılarla dünyaya neşe saçmaya çağırıyor.

Haydi dostlar! Aaaiii. Hav. Miyav. Ürüüüü.

Do. Re. Mi. Fa. Sol. La. Si.

 

Arkadaşlık, Cesaret, Dayanışma, İyi ve Kötü

 

 

Yazan: Mavisel Yener

Resimleyen: Demet Özdemir

Yayıncı: Tudem Yayınevi

Sayfa Sayısı: 80

Yayın Yılı: 2024

Sınıflar: İlkokul 2. Sınıf, İlkokul 3. Sınıf, İlkokul 4. Sınıf

 

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.