Basından,  Sıcak Sıcak

İLKGENÇLİĞE SEVGİYLE BAKIŞ / BAHRİ KARADUMAN / YENİGÜN (16 NİSAN 2022)

Kısa sürede beşinci baskısı yapılan Sırsayar, zevkle okunan bir gençlik romanı. Mekân bir yaz kampı. Dağa tırmanma, kumdan yontu yapma, drama çalışmaları, tekne gezisi, çömlek yapımı gibi etkinliklerin olduğu nitelikli bir kamp. Kampa katılanlar, varlıklı ailelerin ço­cukları. Tümü ilkgençliğin, daha doğrusu, çocukluktan gençliğe geçişin, ilk uyanışların eşiğindeler. Genelde amaç çılgınca eğlenmek, özgürlüklerini doyasıya yaşamak­tır. Görünürdeki sorunlar, hangi takımın iyi olduğu, hip-hopun gerekli mi saçma sapan bir müzik mi olduğu ya da duygusal şarkıların “soğan doğramakla eşdeğer” olup olmadığıdır. Asıl sorunsa kendileri ve karşı cinstir.

Mavisel Yener, anneliğinin doğal birikimine mesleki bilgileri­ni, yazarlığının keskin gözlemleri­ni de ekleyince, natüralist bir yaklaşımla o yaş grubunun dünyasını oya gibi işleyip gözler önüne seriyor. Bilinç akışı yöntemini çok iyi kullanarak gencin ruhsal sorunlarını roman kurgusunu engellemeyecek bir derinlikte ele alıp işliyor. Uzun ve sıkıcı çözümlemelere gitmeden, ele alınan karakterlerin inandırıcılığı, karşılıklı konuşmalardaki doğallık, serim bölümünde romanı okurla bütünleştiriyor. Bu bütünlük içinde Mavisel Yener, okuru sürekli düşündü­rüyor. Sona doğru da her okur kendi öznel yorumuyla romanın anlam katmanlarının zengin­leşmesini sağlıyor. Bu nedenle roman bitince de bazı bölümleri yeniden okuyor, bazı tümceleri farklı yorumlarla, farklı biçimler­de yeniden algılıyoruz.

İlk yapıtlarından bu yana yazar, tertemiz bir Türkçe kullanı­yor. Dil zaman zaman şiirleşiyor: “Bilmediği bir dağın kanatlı atlarla çıkılan doruğunu özlüyordu Ada.”, “Islak kumda yalınayak yürürken, bulutsu kanatlarıyla denize yaklaşan bir su kuşu gibi hafif hissetti kendi­ni.”, “Güneş, ardında pek çok renk ve iz bırakarak büyülü bilinmezde usul usul yitti.” tümcelerinde olduğu gibi…

Kişilerin varlığıyla bütünleşen anlatımdaki ustalık, sağlam, tutar­lı kurgu ve öğretmen gibi değil, romana gibi verdiği iletisinin yaşamsal önemi nedeniyle de dikkatle okunması gereken bir kitap “Sırsayar”. Gençlerin ken­dilerini roman kahramanlarıyla özdeşleştireceği, çocuğunu daha iyi anlamak isteyen büyüklerin de yararlanıp severek okuyacakları bir kitap.

Sırsayar, Mavisel Yener, roman, Bilgi Yavınevi, 5. baskı: 2022, Ankara

 

Konuk Sözcükler / Bahri Karaduman / Yenigün (16 Nisan 2022)

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.